RFID'nin Faydaları Nelerdir?

RFID işletmelerde birçok alanda faydalanılan bir uygulama olmakla birlikte ana hedefler ve/veya faydalar olarak şu konular ön plana çıkmaktadır.

  En önemli uygulamalarından biri istenilen her anda mevcut mal envanterlerinin ve üretim ölçümlerinin derhal görülebilmesi.

  Üretim ve depolama sahası içerisinde üretim bilgilerinin ve stoklama bilgilerinin hatasız olarak girilmesi ve oluşturulması.

  Koli üzerinde ürün ile bilgileri gösteren herhangi bir etiket veya yazı olmasa dahi koli bilgilerinin okunabilmesi. Askeri uygulamalardaki şaşırtma, yanlış bilgilendirme gibi olayların engellenebilmesi.

  Üretim zinciri içinde uygulama yapacak görevlilerin yapabileceği hataları engellemek.

  Barkod okuma için oluşacak zaman ve personel giderleri kayıplarını azaltmak.

  İstenmese dahi işletme içinde olabilecek yolsuzlukların izlenmesi ve engellenmesi.

  Yükleme ve sevkiyat hatalarının önlenmesi.

  RFID etiketinin içerdiği bilginin üzerinde bulunduğu ürünün bire bir bilgilerini içermesidir. ( Örn. Üretim tarihi, saati, parti no, üreten, sevkeden gibi). Barkodda ise sadece ürünün genel bilgileri (üretici ve ürün no) bulunmaktadır. Bu özelliği ile RFID servis ve geri dönüşüm hizmetlerinde çok büyük faydalar sağlamaktadır.

RFID’nin yararlarını bir örnek ile gösterecek olursak;

Tedarik Zincirinde RFID

Tedarik Zincirinde RFID

 
 

Tedarik Zinciri ve RFID

Tedarik zincirinde üretici, perakendeci ve lojistik servis sağlayıcılar farklı kazanımlar elde etmektedir.

Tedarik Zincirinde RFID

Tedarik Zincirinde RFID

 

RFID ile desteklenen tedarik zinciri uygulamalarında, zincirde verimlilik, doğruluk, görünürlük ve güvenlik sağlanabilmektedir. Gerçek zamanlı stok ve lojistik bilgisi üretici, tedarikçi, dağıtıcı ve perakendeciler tarafından zincirin her aşamasında paylaşılmaktadır.